Upozorňujeme zákazníkov, že v súčasnosti doba dodania domčeka môže byť až 4 týždne.

Popis záhradného domčeka (univerzálny)

Záhradné „úžitkové“ domčeky vyrábame od vonkajšieho záchodu „kadibudky“, cez domčeky pre uskladnenie záhradného (stavebného) náradia, drevárne, až po záhradné chatky s terasou pre posedenie.

Ich podstatu tvoria drevené panely „SPS“. Tieto ľahko zmontovateľné, prenositeľné (jedným človekom) a variabilné panely tvoria základ domčeka. Každá časť panela prispieva ku konštrukčnej stabilite. Jednotlivé časti panela sú spájané sponkovaním, čo znamená vysokú výrobnú efektivitu, nižší váhu panela a väčšiu pevnosť.

Variabilnosť pri „vyskladaní“ panelov je prakticky neobmedzená, staticky a konštrukčne sú domčeky limitované šírkou domčeka (max. 4 metre), dĺžka takmer akákoľvek. 

Základy konštrukcie pre oba typy domčekov sú prakticky totožné. Hlavný rozdiel je, samozrejme, v charaktere strechy a jej vzhľade. Ponúkame dva typy domčekov:

Statický posudok

Naše domčeky spĺňajú parametre kategórie pomocnej technickej stavby – kvalitného a stabilného záhradného domčeka. Statický posudok je k dispozícii na stiahnutie. 

Materiály

Masívny tatranský profil je doska, ktorá má pozdĺž jednej strany pero a na opačnej strane drážku. Okrem toho, že tento systém zasúvania pera jednej dosky do drážky druhej dosky výrazne prispieva k stabilite spoja, takýto spoj zároveň odvádza stekajúcu vodu a drží ju na vonkajšej stene domčeka (nepreniká do dosky). Vďaka tomu sa výrazne predlžuje životnosť domčeka. Dosky sú hobľované, pohľadové.

SPS panel. Skelet panela tvoria hranoly s priemerom 4 × 4 cm. Opláštenie skeletu je z tatranského profilu – masívnych dosiek s perodrážkou, prichytené na skelet sponami dlhými 3,5 cm. Tým je vytvorená pevná a stabilná celodrevená stena domčeka.

Strešný panel. Základ strešného panela je v prípade „A“ strechy: hranol (4 × 4 cm) na jednej strane a lišta (profil 1,2 × 3,5 cm) na strane druhej. V prípade rovnej strechy: hranol (4 × 4 cm) na oboch stranách. Dosky tatranského profilu sú prichytené k hranolu/lište sponami.

Okno domčeka má štandardne rozmer 100 × 40 cm, ako výplň je v cene domčeka lexan (priesvitný), za príplatok priehľadné plexisklo. Panel s oknom je možné umiestniť na ľubovoľnú stranu domčeka.

Dvere sú štandardne dvojkrídlové s rozmermi krídla 180 × 62 cm, vyrábané rovnako ako SPS panel. Všetky domčeky majú dvere s oknom (cca. 30 × 30 cm). Je však možné aj dodanie dverí bez okien, prípadne jednokrídlové (180 × 80 alebo 90 cm), s oknom alebo bez okna. Súčasťou dverí je celé kovanie (pánty, skrutky, petlica). V prípade potreby, je možné umiestniť dvere na ľubovoľnú stranu domčeka (treba to však zadať pred samotnou výrobou).  

Podlahový rošt je z hranolov, spájaných samoreznými skrutkami tak, aby sa dali na rošt klásť podlahové dosky. Základný profil hranolov je 6 × 4 cm, za príplatok zosilnený profil 5 × 10 cm.

Podlahové dosky s hrúbkou dreva 24 mm majú perodrážku (podobne ako tatranský profil), čím je spoj podlahy stabilnejší a podlaha prakticky bez medzier. Dosky sú k roštu prichytávané samoreznými skrutkami.

Nátery

Impregnácia. Základné ošetrenie dreva pred plesňami a škodcami impregnáciou. Rovnaký prípravok sa bežne používa pri ošetrení dreva pri stavaní krovu, v našom prípade používame kvôli estetike domčeka bezfarebnú impregnáciu. Veľmi odporúčame najmä impregnáciu podlahy (rošt, dosky). Avšak impregnácia celého domčeka, predĺži životnosť stavby ako celku. Je vhodná aj ako prvotná vrstva pod akýkoľvek iný náter (napríklad lazúru).

Lazúra. Farebná tenkovrstvá lazúra do exteriéru, chráni drevo pred poveternostnými vplyvmi, znižuje vstrebávanie vlhkosti do dreva a odrádza škodcov. V ponuke máme rôznofarebné lazúry na vonkajšie steny domčeka (vrátane viditeľných častí, napríklad zábradlia a stojok pod prestrešením terasy. Na požiadanie klienta nanášame lazúru už na vyrobené panely štetcom na vonkajšie časti domčeka – steny, stojky na terase, zábradlie.

Strešná krytina

Veľmi dobrú skúsenosť máme s asfaltovým šindľom, ktorý má viaceré výhody: pomerne rýchla montáž, bez nutnosti lemovacích strešných plechov, dlhá životnosť, tvarová a farebná variabilnosť. V našej ponuke je čierny a červený šindeľ, i jeho montáž. Ďalšou možnosťou je asfaltový izolačný papier, z našich skúseností je to však dočasné riešenie a odporúčame ho prekryť alebo nahradiť inou krytinou. 


Detské záhradné domčeky (univerzálny popis)

Konštrukcia detských domčekov je v podstate tá istá ako u „dospeláckych“ domčekov, t.j. zo SPS panelov (viď. odsek Materiály vyššie). Hrúbka dosiek (tatranský profil) je v základnej cene 16 mm. Domček je pomerne ľahko zmontovateľný. 

Všetky naše detské domčeky sú vhodné do exteriéru. Odporúčame však drevo patrične ošetriť na to určenými prípravkami, najlepšie vhodnými aj pre detské hračky. Rovnako tak je možné domček impregnovať (netoxická impregnácia), prípadne natrieť lazúrou priamo v našej dielni – vyberte si z našej ponuky príplatkových možností.

Detské domčeky sú v základnej cene bez podlahy, ktorú je možné si doobjednať (pod domček, prípadne aj pod terasku). Podľa štýlu jednotlivého domčeka (vidieť na fotografiách) je možné objednať rôzne doplnky a určiť tak štýl domčeka. Zmeňte domček napríklad na kaviareň, obchodík, záhradníctvo či pirátsku skrýšu.