Ako na záhrade šikovne uskladniť palivové drevo

Aby sa palivové drevo zbavilo prakticky všetkých nevýhod a rizík, musí byť dobre vysušené. Je známe, že nie je vhodné kúriť drevom v tej istej sezóne, v ktorej bolo vyťažené. Optimálne by sme mali zvoliť takzvaný troj-ročný interval. V praxi to znamená, že okrem aktuálne pripraveného dreva máte drevo z minulého roka, ktoré sa ďalej suší, a kúrite až treťou várkou – ešte o rok starším drevom než tým z minulého roka.

Znie to ako najlepší scenár, keďže máte kvalitne vysušené drevo a po zabehnutí systému, každý rok pripravujete iba jednu várku. Kde je však háčik? Aby ste sa k tomuto ideálnemu scenáru dostali, potrebujete na začiatku nakúpiť rovno tri várky dreva. To znamená, že je potrebné investovať do dreva trikrát viac peňazí, ako reálne potrebujete na jednu vykurovaciu sezónu. Tento finančný nápor sa dá zmierniť napríklad tak, že si na jar pripravíte dve várky a na jeseň toho istého roku tretiu várku.

Najbližšiu vykurovaciu sezónu pravdepodobne nebudete kúriť ideálne vysušeným drevom (kúpeným na jar toho roku), ale aspoň máte drevo, ktoré sa sušilo väčšinu roka. Alternatívou je zakúpenie už vysušeného dreva, ktoré však bude pravdepodobne drahšie.

Skladovacie priestory alebo ideálny drevník

Prvý väčší náklad vo forme nákupu dreva pre nastavenie trojročných intervalov sušenia, nie je jedinou výzvou. Ako iste tušíte, ďalšou položkou na zozname sú skladovacie priestory. Tri várky dreva jednoducho potrebujete niekde uložiť, ideálne tak, aby celá snaha nevyšla nazmar. Najlepším miestom je samozrejme suchý priestor pod strechou. Nie každý má však k dispozícii starší hospodársky objekt s množstvom miesta. Naopak, rodinné domy a záhrady sú čoraz menšie.

Jedným z najefektívnejších a cenovo dostupných riešení môžu byť rôzne drevníky, drevárne, kôlne  alebo prístrešky na drevo. Na rozdiel od dreva uloženého pri plote alebo pri stene domu prikrytého plachtou, môžu byť takéto drevníky ozdobou inak nezaujímavého priestoru. Drevníky tiež dobre pôsobia aj ako samostatne stojace záhradné prvky, ktoré môžu zaujímavo členit záhradný priestor, doplniť altánok, obohatiť terasovitý terén alebo oporný múr.

Dôležité je myslieť aj na praktickú dostupnosť dreva, aby ste ho nemuseli nosiť ku kotlu či krbu cez celú záhradu. Preto odporúčame uprednostniť praktickosť pred estetickým dojmom. Logické je, že si ľudia bežne skladujú drevo hneď pri dome, aby ho mali poruke. Často sa však ukladaním dreva o stenu poškodzuje fasáda – či už zašpinením, alebo priamo obitím pri ukladaní. Čo teda dať medzi palivové drevo a stenu? Ako zabrániť zosypávaniu dreva pri postupnom odoberaní a čím nahradiť nepraktickú plachtu, ktorá vyzerá dobre iba na začiatku sezóny?

Riešením môže byť drevník alebo prístrešok na drevo podľa Vášho vkusu. Ale čo by ste povedali na sériu menších prístreškov, tak jednoduchých, že by sa dali demontovať a uschovať na ďalšiu sezónu? Alebo možnosť otočenia sklonu strechy, jednoduchá demontáž za pár minút a nízka cena? Ponuku našich drevníkov nájdete TU.

 

Jednoducho demontovateľné modulárne drevníky

Momentálne rozširujeme našu ponuku o modulárne drevníky s rôznou kapacitou a konštrukciou z panelov. Priaznivá cena a jednoduchá montáž priamo vyzývajú k tomu, aby sa prístrešky spojili do väčších celkov podľa objemu dreva, ktorý potrebujete. Tak jednoducho, ako sa prístrešok zmontuje, sa dá aj demontovať.

Prečo demontovať? Rozložený prístrešok môže byť mimo sezóny uschovaný pred slnkom, dažďom a mrazom. Použije sa iba v čase, keď je plný dreva. Okrem ušetreného miesta tak zabezpečíte aj dlhšiu životnosť prístrešku. Rozložený prístrešok nemusí zaberať na hĺbku viac ako 35 cm. Výška 1,5–2 m a šírka 1–1,25 m sa prispôsobí zvolenej veľkosti prístrešku.

Nezabudnite si pozrieť okrem modulárnych drevníkov aj našu kompletnú ponuku prístreškov na drevo.

Zaujímavosť na záver

Podľa odborníkov je ideálna vlhkosť palivového dreva na kúrenie 10–15 % (nie viac ako 20 %), čo znamená uskladnenie vo vonkajšom prostredí na 18–24 mesiacov.

Pri spaľovaní nedostatočne vysušeného dreva:

  • klesá výhrevnosť,
  • rastie objem popola,
  • rastie riziko zanesenia komína,
  • rastie objem dymu s toxickými zložkami,
  • môže klesať životnosť vykurovacieho telesa (kotol, kachle).

Zdroj na overenie a konkrétnejšie informácie v číselných hodnotách nájdete TU: TZB-info.cz, VÚLHM

Zaujíma vás, prečo by ste si mali pripraviť podklad pre záhradný domček ešte na jeseň? Dozviete sa to v našom článku.